Planleggingsdag. Dziś szkoła jest zamknięta.

Planleggingsdag. Dziś szkoła jest zamknięta.

Wyobraź sobie, że mieszkasz w Norwegii. Być może nawet już tu mieszkasz. Odprawiasz codzienny rytuał, czyli jak przygotować wszystkich do szkoły lub przedszkola i nikogo przy tym nie pozabijać. Ubierasz, odwozisz lub odprowadzasz do placówki edukacyjnej, już prawie jesteś na mecie i… Całujesz klamkę (chociaż klamki to raczej rzadkość w norweskich budynkach). Niedbale lub odręcznie czytasz napisane na zwykłej kartce “Planleggingsdag. Skolen er stengt” (Dzień planowania. Szkoła jest zamknięta). 

I co teraz? Ciskasz z oczu pioruny, pragnąć by ów kartka zajęła się ogniem, a razem z nią całe otoczenie. Wymieniasz bez przecinków wszystkie znane ci przekleństwa, bo przecież walczyłaś o spokojne wyjście, a teraz musicie wracać do domu. I co z pracą?
Zapomniałaś wpisać do kalendarza, że to właśnie dziś!

 Przyznaję, raz zdarzyło mi się zapomnieć o zamkniętym przedszkolu, chociaż dostawałam powiadomienia mejlowe, zgrabnie je ignorowałam i nie rejestrowałam w pamięci. Jak zwykle miałam na to mnóstwo elokwentnych i racjonalnych wymówek 😛 

Czym jest ten planleggingsdag i po jaki grzyb?

Każda norweska szkoła działa na tych samych zasadach. 

  • rok szkolny powinien zawrzeć się w 38 tygodniach, w ciągu 45 łącznych tygodni
  • uczniowie powinni spędzić 190 dni w szkole
  • nauczyciele mają do dyspozycji 5-6 dni w roku szkolnym na wspólną pracę, szkolenia, planowanie semestru tzw. dni planowania (planleggingsdager) 

Planleggingsdager zatem, są to dni, w których szkoła, przedszkole lub SFO (świetlica) są zamknięte dla uczniów. Nauczyciele potrzebują tych dni do wspólnej pracy, która jest często nie możliwa w trakcie trwania roku szkolnego. Wykorzystują czas na układanie długoterminowego programu nauczania, skupiają się nad ewaluacją programową przedmiotu, wspólnie planują i dyskutują o nadchodzących tygodniach w szkole. Te dni, w których nie muszą skupiać się na uczniach, nauczyciele mogą poświęcić na dokształcanie wewnątrzszkolne, zapoznanie się z nowymi wytycznymi ministerstwa lub nowymi metodami nauczania. Skąd nauczyciele wiedzą jak będzie wyglądało nauczanie podczas kolejnych tygodni? To właśnie wspólnie lub każde indywidualnie opracowują program podczas planleggingsdager.

Nawet jeśli jako rodzice nie potraficie zrozumieć sensu takich dni musicie wiedzieć, że pomysły na lekcje, długoterminowe plany nauczania powstają właśnie wtedy.

 Kiedy możesz spodziewać się planlegginsdager?

 O tym, kiedy szkoła potrzebuje dni przeznaczonych na wspólną pracę nauczycieli jak i asystentów decyduje szkoła lub urząd (kommuna). Każda kommuna dopasowuje dni do swoich potrzeb i nie muszą się one pokrywać z innymi kommunami. W obrębie jednej kommuny są to raczej dni wspólne dla wszystkich szkół. Dni wolne dla uczniów przeważnie są połączone z innymi dniami wolnymi od szkoły np. między Nowym Rokiem a początkiem szkoły, przed lub po jakimś święcie. Planleggingsdager są przyczepione do zaplanowanych wcześniej wolnych dni dla uczniów. Dni planowania w szkole przeważnie są połączone z dniami wolnymi również w SFO (świetlica), z tego banalnego powodu, że asystenci pracujący w świetlicy, pracują też w klasach i naturalnym aspektem jest ich zaangażowanie w sprawne funkcjonowanie rytmu szkoły.

 Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami?

 Nauczyciele, asystenci, pedagodzy, terapeuci, pielęgniarki szkolne i inni pracownicy szkoły, w trakcie roku poświęcają się uczniom i szkolnej rutynie. Nauczyciele przedszkolni tak jak i ci w szkole przede wszystkim są dla uczniów i z nimi maja spędzać czas, dla nich planować poszczególne lekcje. Aby jednak obmyśleć długoterminowe plany programowe, np cały semestr, uaktualnić zmiany wprowadzone do podstawy programowej, przejść szkolenie z rozpoznawania zaburzeń, potrzebują wspólnej, dłuższej i skupionej pracy.

 W jaki sposób zorganizowane są planlegginsdager?

 Nauczyciele w głównej mierze sami wiedzą nad czym powinni się skupić w tym dniu. Zdarza się często, że dyrektor rozplanowuje pracę i z góry narzuca to, co jest do zrobienia, zaktualizowania lub przepracowania. Może podkreślić pracę nad rocznym planem zespołów zajmujących się konkretnymi przedmiotami, może zwrócić uwagę na potrzebę indywidualnej pracy nauczyciela lub nauczycieli w kręgu trinnu (wszystkie klasy jednego poziomu edukacyjnego – np. wszystkie drugie klasy). To nad czym będą trwały dyskusje zależy od potrzeb szkoły.

 Moje doświadczenia z dniami planowania 🙂 

 Jako matka, jak już wspomniałam, zalałam się wstydem, gdy zapomniałam o wolnym i na całe szczęście dobra znajoma, pracownica przedszkola wyrzucała śmieci, kiedy stałam przy furtce przedszkola. Nie omieszkała zadrwić z mojego roztargnienia 😛 a i ja sobie nie żałowałam.

 Jako nauczyciel dwujęzyczny.

To był mój pierwszy raz, kiedy zostałam wrzucona na głęboką wodę i wciągnięta do zespołu nauczycieli opracowujących szkolny program z języka norweskiego.

 Jako pracownik SFO.

Ten dzień planowania rozczarował mnie kompletnie, siedziałyśmy razem, rozwiązywałyśmy łamigłówki na inteligencję i dyskutowałyśmy nad artykułami nie mającymi nic wspólnego z naszym dziennym rytmem. Ok, pogłębiałyśmy wiedzę na temat trudnych dzieci i pracy z nimi z jednostronnego źródła.

 Jako nauczyciel. 

Spotkałyśmy się o zwykłej godzinie i opracowywałyśmy plan półroczny. Każdy przedmiot po kolei, norweski, matematyka, natura, nauki społeczne, w-f, muzyka… Plan miał zawierać tematy, działy w podręcznikach, cele i metody nauczania, to nad czym w każdym tygodniu będziemy pracować. W jaki sposób chcemy ocenić przyswojenie materiału, w jaki sposób dzieci będą odczuwały, że udało im się zgłębić temat. Po wakacjach norweska szkoła wchodzi w nowy system nauczania, o tym rozmawiamy na każdym wspólnym panelu – co środę.

 Jakkolwiek frustrujące dla rodziców może być szukanie alternatywnej opieki nad dziećmi, branie wolnego z pracy, te dni są naprawdę w większości przypadków dobrze wykorzystane. Bez szkody dla życia rodzinnego pracowników edukacji. 

 Zastanawiasz się czy nie wystarczyłby jeden taki dzień? Albo czy w ferie lub wakacje nauczyciele nie mogliby zrobić tego samego? Musisz wiedzieć, że podczas planleggingsdager rozmawia się także na temat realizacji założonych planów, często zmienia się koncepcję jeśli ta jest mało efektywna.

System edukacji w norweskiej szkole pod tym względem różni się ogromnie od polskiej szkoły. Ostatni dzień szkoły, jest ustawowo przyjętym ostatnim dniem pracy dla nauczycieli i zwyczajnie nie mogą mieć dni planowania właśnie po zakończeniu roku szkolnego.

Mam nadzieję, że już teraz nie będziesz myśleć, że nauczyciele biorą w tym dniu wolne albo piją kawę w pokoju nauczycielskim przez 8 godzin 🙂 Mam nadzieję, że tak nie myślałaś.

 

 

Pyza

Pyza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *