Z psem na Lofotach
Planujecie urlop w najpiękniejszym miejscu w Norwegii z ukochanym psem? Przygotujcie się do niego dobrze, a na pewno wszyscy członkowie rodziny zdążą poczuć magię Lofotów.
Przyjeżdżając do Norwegii z psem, warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi posiadania zwierząt. Przebywanie z psem w przestrzeni publicznej, jak w każdym kraju, jest uregulowane zarówno prawnie jak i kulturowo. Warto pamiętać, że nie każdy lubi psy i nie każdy ma ochotę na nagłe wybuchy psiego entuzjazmu lub złości. Znamy też wiele osób, które górskie spacery wykorzystują do ćwiczenia posłuszeństwa: chodzenia przy nodze i obojętnego mijania innych ludzi i zwierząt.
Zanim dojedziecie na Lofoty, musicie przekroczyć norweską granicę.
(pomiń ten punkt, jeśli mieszkasz w Norwegii – same nudy)
Przepisy określające wjazd do Norwegii z psem, możecie sprawdzić na stronie mattilsynet.no. A i tak w sezonie wakacyjnym najważniejszy jest BÅNDTVANG (czyt. bontfang) czyli nakaz trzymania psów na smyczy!
Nakaz smyczowania trwa od 1 kwietnia do 20 sierpnia i jest związany z wolnym wypasem zwierząt i ochroną różnego rodzaju ptactwa i innych zwierząt w okresie wylęgowym.
Przedstawiam wam w skrócie najważniejsze punkty określające przyjazd z psem do Norwegii:
Z psem na Lofotach
Jeśli czytasz ten artukuł, pewnie już wiesz gdzie jedziesz i czym są Lofoty. Tak w skrócie to archipelag złożony z sześciu różnorodnych pod względem krajobrazu i roślinności wysp. Każda wyspa to oddzielna gmina, a norweskie gminy mogą określać swoje własne zasady, między innymi te, dotyczące zwierząt.
Przede wszystkim pies to przyjaciel i niezastąpiony kompan podróży, którego możesz zabrać na każdy szczyt, pagórek i plażę (o ile oczywiście są dopasowane do psich możliwości).
Nakaz trzymania psa na smyczy na Lofotach
Każda gmina na Lofotach określa swoje własne przepisy dotyczące nakazu trzymania psów na smyczy.
Vågan, Røst i Værøy
Te trzy gminy utrzymują ogólnokrajowe postanowienia dotyczące nakazu smyczowania, czyli od 1. kwietnia do 20 sierpnia
Vestvågøy
Nakaz obowiązuje od 1 kwietnia do 15 października na obszarach gdzie bydło, owce, kozy (jeszcze nie widziałam wypasu kóz) i konie mają swoje pastwiska i faktycznie tam się znajdują.
Flakstad
W tej komunie nakaz obowiązuje do 15. listopada na obszarach wolnego wypasu zwierząt. Dodatkowo obowiązuje całoroczny nakaz trzymania psów na smyczy, cytuję: “na cmentarzu, przy grobach i urnach, szkołach i przedszkolach, placach zabaw, boiskach sportowych i miejscach rekreacyjnych. Dodatkowo w obszarze zabudowanym i handlowym. Gdy śnieg jest tak głęboki, że dzikie zwierzęta nie mogą swobodnie się poruszać. Poza tym na obszarach nadmorskich, które są szczególnie ważne dla turystyki i natury.”
Moskenes
W tej gminie obowiązują ogólnokrajowe postanowienia trzymania psów na smyczy, oprócz całorocznego nakazu na oświetlonej trasie narciarskiej przy Sørvågvannet.
Gdzie można zabrać psa
Na Lofotach możesz zabrać psa wszędzie! Musisz jednak pamiętać o wodzie, bo nie wszędzie da się uzupełnić butelkę świeżą wodą i bezpieczeństwie, bo szlaki bywają wyczerpujące dla czterech łap.
My, o ile kot zostaje i pilnuje posesji, zawsze i wszędzie zabieramy psa ze sobą.
No dobra, jednak nie wszędzie wejdziecie z psem. Do muzeum, akwarium, restauracji i sklepów jest dla nich zakaz wstępu. Natomiast na promach zwierzęta muszą być trzymane w odpowiednich miejscach, pokoiku dla zwierząt lub klatkach.
Nie przywiązuj psa pod sklepem, nawet wskakując tylko na chwilę. Opuszczanie psa przyczepionego do słupka pod sklepem, lub w każdym innym miejscu jest w Norwegii po prostu zabronione.
Pomoc weterynaryjna na Lofotach
Przydatne adresy i telefony
- Lofoten Veterinærsenter AS, znajdują się przy ulicy Solvoll 1 w Leknes, telefon 76 08 29 99
- Lofoten Dyreklinikk , znajdziecie w Svolær przy ulicy Vestfjordgata 34, telefon 76 07 16 17
Kan jeg få hilse? Czyli “czy mogę się przywitać z Twoim psem?”
Będąc w Norwegii z uroczym psem, możecie spotkać się z pytaniem “Kan jeg hilse med hund?”. Szczególnie dzieci pałają ochotą to pogłaskania cudzego pieska. Według mnie to bardzo urocze, gdy dzieci podchodzą i grzecznie pytają, czy mogą pogłaskać Lunę, ta jest zawsze chętna i gotowa. Możesz jak najbardziej odmówić, jeśli nie chcesz, by twój pies witał sie ze wszystkimi przechodniami.
Niebezpieczeństwa, które mogą przytrafić się Twojemu psu na Lofotach?
Jeśli wybieracie się w góry, miej na uwadze podłoże, po którym będziecie się poruszać. Ty będziesz miał dostosowane buty, a pies będzie chodził po skałach, czasem także ostrych i śliskich. Uważaj też podczas schodzenia na obciążenie psich stawów.
Pies może, chociaż nie musi, w oczach różnych ptaków wyglądać jak największe zagrożenie (zwłaszcza w okresie wylęgowym), lub jako najsmakowitszy kąsek, szczególnie dla orłów. Od czasu do czasu słyszymy o małych psach lub kotach porwanych przez orły. Nasza Luna raz była bardzo atakowana przez kruki w drodze z Ryten. Wszystko skończyło się dobrze, chociaż nurkujące w powietrzu, w pobliżu Luny czarne kruczyska nie wyglądały atrakcyjnie.
Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże wam lepiej przygotować się na przyjazd z psem na Lofoty i zachęci Was do zabrania pupila na urlop. Mieszkańcy Lofotów są bardzo przyjaźni zwierzętom, w wielu miejscach możecie wynając domki lub pokoiki z możliwością trzymania zwierząt.
Jeśli zobaczycie psa ze zdjęć gdzieś na szlaku i zechcecie się przywitać, nie krępujcie się. Pieszczoty dla tego typa są największą rozkoszą. Jeśli będziecie mieć przy sobie własnego psa, upewnijcie się najpierw czy mocno ją trzymamy, bo potrafi być niemiła, zwłaszcza dla mniejszych psów.
Życzymy Wam cudownego urlopu, bez covidowych obostrzeń.
Pyzy z Luną