Z norweskimi fiordami za pan brat

Z norweskimi fiordami za pan brat



Tysiące kilometrów ścieżek, hektolitry wody w fiordach, setki gór do zdobycia, godziny podziwiania i niezliczona ilość westchnień nad pięknem świata. To wszystko czeka tych, którzy trafią do jednego z najpiękniejszych i najlepiej naturalnie zachowanych krajów północnej Europy – Norwegii.

Cała Skandynawia zachwyca dzikością przyrody. Gdy spacerujesz po dzikim lesie albo wspinasz na szczyt pięknej góry, możesz niemal czuć obecność tutejszych przodków, masz wrażenie, że ten krajobraz nie zmienił się od tysięcy lat.

Zdobywanie Norwegii nie jest trudne. Każdy znajdzie odpowiednie dla swojego poziomu wytrenowania trasy. Od wspaniale, turystycznie przygotowanych szlaków, z zapleczem sanitarnym, parkingami, oznaczeniami długości tras, po dzikie przemierzanie nieznanego terenu, zarówno zimą jak i latem.

Wybierając się w norweskie góry trzeba jednak zachować ogromną ostrożność i być przygotowanym na różne nieoczekiwane zdarzenia. Dotyczy to oczywiście nie tylko pogody, w każdym miejscu można spotkać dzikie zwierzęta a i teren może okazać się zbyt rozległy i nieprzyjazny. Przestrzegając zatem zasad bezpieczeństwa podczas górskich wypraw, można uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji.
Z tego właśnie powodu, w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, Norweski Związek Turystyczny (Den Norske Turistforegning) spisał zasady uprawiania turystyki górskiej (fjellvettregler).
W tym roku, pierwszy raz od ponad pięćdziesięciu lat, zasady te zostały zmienione i dostosowane do nowej, bardziej nowoczesnej turystyki.


Zasady uprawiania turystyki górskiej

  1. Zaplanuj dobrze trasę, poinformuj dokąd idziesz.
  2. Wybierz trasę odpowiednią do twoich możliwości.
  3. Sprawdź warunki pogodowe oraz ostrzeżenia lawinowe.
  4. Bądź przygotowany na pogorszenie pogody oraz zimno, nawet podczas krótkich wycieczek.
  5. Zaopatrz się w niezbędny sprzęt aby pomóc sobie lub innym.
  6. Wybieraj bezpieczne trasy. Sprawdź czy trasa nie jest zagrożona lawinami oraz niebezpieczny lód.
  7. Używaj mapy i kompasu, zawsze orientuj się gdzie jesteś.
  8. Zawróć zawczasu, to nie wstyd.
  9. Oszczędzaj energię i znajdź nocleg gdy będzie to niezbędne.




Odpowiedzialne przestrzeganie zasad, planowanie oraz odpowiednie przygotowanie się do wyprawy może zredukować liczbę wypadków na łonie natury.

Ognisko w Norwegii

Czas w Norwegii można także spędzać rodzinnie na plaży nad fiordem, łąkach lub specjalnie przygotowanych miejscach rekreacyjnych. Przez wiele lat obowiązywał całkowity zakaz palenia ognisk pomiędzy 15 kwietnia a 15 sierpnia. Zakaz ten dotyczył rozpalania ognia w lesie lub w jego pobliżu, zawsze jednak można było korzystać z tej przyjemności w specjalnie to tego przygotowanych miejscach.
W tym roku, miłośnicy pieczonych na łonie natury kiełbasek, parówek, ziemniaków i innych ogniskowych smakołyków, będą mogli cieszyć się ogniskowym klimatem wszędzie tam, gdzie nie wywoła on pożaru. Norwegia zbudowana jest z drewna, warto więc używać głowy i dla wszystkiego sprawdzić najbliższy dostęp do wody.

Norwegia jest wyjątkowa

Góry, woda i lasy w Norwegii zajmują aż 97% jej powierzchni. Zaludnienie rzadsze jest tylko na Islandii. Linia brzegowa jest jedną z najdłuższych i najbardziej postrzępionych na świecie. Królestwo Norwegii jest także najbardziej wysuniętym na północ krajem. Każdego roku teren państwa podnosi się o kilka milimetrów, jest to efekt odciążania skorupy ziemi po ostatniej epoce lodowcowej (tzw. ruchy izostatyczne). Najdłuższy fiord w Norwegii (drugi na świecie) Sognefjorden ma długość 203 kilometrów, jest on zarazem najgłębszym (miejsce trzecie na świecie) jego głębokość to 1308 metrów. Największy w Europie lodowiec Jostedalsbreen leży w południowo-wschodniej części kraju, majestatyczny, potężny i dostępny dla turystów. Jego powierzchnia wynosi 487 km² (porównywalnie – powierzchnia Warszawy 517 km²),grubość lodowca sięga 600 metrów!
Barbara Andrelczyk

Barbara Andrelczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *